Przygotuj się do rejsu

1. Miejsca na jachcie zawsze jest za mało więc pakując się na rejs roztropnie wybieraj rzeczy, które wydają ci się potrzebne do zabrania. Wszystkie swoje rzeczy pakuj tylko w miękki plecak (bez stelaża), torbę lub worek. 

2. Nie zapomnij dokumentów (na terenie EU, Norwegii, Islandii, Albanii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny dowód osobisty, w innych państwach paszport - http://poradnik.poland.gov.pl/ ), ponadto prawo jazdy, patent żeglarski. Sprawdź ważność swoich dokumentów. Przygotuj sobie niezbędną ilość gotówki w walucie kraju, który odwiedzisz oraz zabezpiecz się w kartę bankomatową. 

3. Jacht i załoga są ubezpieczeni w zakresie OC, zalecamy indywidualnie ubezpieczyć się w zakresie KLiA i NNW (koszty leczenia oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków) oraz pobrać kartę ubezpieczenia z NFZ (koszty leczenia refundowane na terenie EU). 

4. Na jachcie znajduje się dobrze wyposażona apteczka, jednakże weź lekarstwa, których potrzebujesz lub uważasz że będą ci potrzebne. Jeżeli przyjmujesz systematycznie jakieś leki nie zapomnij zabrać odpowiedniego ich zapasu, w przypadku gdy jesteś na diecie, jesteś na coś uczulony lub masz jakieś specjalne preferencje żywnościowe poinformuj o tym fakcie kapitana przed rozpoczęciem rejsu. Nie zapomnij o kremie lub olejku do opalania z odpowiednim filtrem UV oraz okularach przeciwsłonecznych. 

5. Ubiór do zabrania należy przygotować mając w zależności od trasy rejsu oraz warunków pogodowych (w tym także pory roku). Proponujemy przygotowanie sobie zestawów ubrań, które będziesz mógł zakładać (zdejmować) warstwowo „na cebulkę” w zależności od aktualnie panującej temperatury. Pamiętać należy także o nocnych wachtach, falach, deszczu, kąpieli na basenie i w morzu, opalaniu i kąpielach w marinach i portach pod prysznicem. Bielizna termoaktywna lub standardowa, czapka z daszkiem, kąpielówki, klapki pod prysznic, buty neoprenowe do kąpieli w morzu (osłona przed jeżowcami i kamieniami), buty na miękkiej jasnej (niebrudzącej) podeszwie do chodzenia po jachcie (w ciepłych regionach i okresach dobrze sprawdzają się także sandały sportowe z osłoniętymi palcami), ubranie nieprzemakalne (np. sztormiak i kalosze) to wszystko elementy mogące być przydatne na rejsie. Ponadto inne części ubioru takie jak dresy, jeansy, polary, koszulki, sandały lub buty do wycieczek pieszych oraz wszystko inne co wydaje ci się niezbędne biorąc pod uwagę region, pogodę oraz planowaną aktywność w trakcie rejsu. 

6. Na jachcie jest odpowiednia ilość kompletów pościeli, koców i poduszek, więc nie zabieramy ze sobą śpiworów (chyba że ktoś tak woli). Możliwe jest także korzystanie z jachtowych ręczników (wystarczy zgłosić wcześniej kapitanowi). Pościel i ręczniki są po rejsie prane przez osoby używające (w marinach i portach są dostępne pralki i suszarki). 

7. Wyżywienie na jachcie jest organizowane na zasadzie „kasy jachtowej” czyli składki załogi (z wyłączeniem kapitana) na jedzenie, paliwo do silników, gaz do kuchenki oraz opłaty portowe. To załoga decyduje jaki model wyżywienia zostaje przyjęty na rejsie (czy żywimy się tylko na jachcie, czy także w miejscowych knajpkach i restauracyjkach). Po rejsie kasa jest rozliczana wśród załogi. 

8. Należy także rozważyć potrzebę zabrania ze sobą takich drobiazgów jak latarka (najlepiej czołówka), pokrowiec wodoszczelny na dokumenty lub telefon, gumki lub sznureczki (najlepiej nie tonące) do okularów, bądź czapki, sprzęt wędkarski (podstawowy sprzęt wędkarski znajduje się na jachcie) oraz instrument muzyczny (jeśli ktoś potrafi na nim grać). Całość bagażu nie powinna ważyć więcej niż ok 20 kg. Najważniejsze jednak to zabrać ze sobą pozytywne nastawienie i uśmiech.
Szukaj